מה הוא סל שיקום?

 

מי שמתמודד עם מגבלה נפשית מוצא את עצמו לא פעם בפני אתגר לא פשוט נוסף – הוא זקוק לסיוע שיאפשר לו להתמודד עם הבעיה. השיקום הנכון והליווי הם אלה שיעניקו לו את הכלים הנכונים ויעזרו לו להתפתח ולצמוח, גם כשהוא ניצב בפני אתגרים לא פשוטים. סל שיקום הוא אחד הפתרונות החשובים שקיימים והוא זה שמאפשר לנו להיכנס לתהליך השיקום בצורה יעילה באמת. כדי לעשות את זה נכון נדרש אישורה של ועדת סל השיקום, ועם קבלת האישור נוכל להמשיך הלאה. השאלה המתבקשת היא מה בדיוק כרוך בתהליך הזה.

 

לפני הכל – מי זכאי?

 

קבלת סל שיקום תלויה במתן זכאות, ואת הזכאות יכול לקבל רק אדם בוגר (מעל גיל 18) עם הפרעה נפשית שמובילה גם לנכות רפואית בשיעור של 40 אחוז לפחות. מי שעומד בקריטריון יכול להגיש בקשה רשמית לוועדת סל שיקום, ולאחר קבלת אישור הזכאות ייקבע סל שיקום וכן תיקבע גם תכנית שיקומית. התכנית הזו מותאמת לכל אדם באופן אישי, על פי הצרכים שלו ובהתאם למגבלה שממנה הוא סובל. יכול להיות שהתכנית תסייע בהשתלבות בקהילה ובעבודה, או במתן עזרה באיתור פתרון דיור טוב יותר. כל אדם זקוק למהלכים שונים ולתכנית עבודה שונה לחלוטין.

 

קבלת סל השיקום

 

כאמור, קבלת סל שיקום תלויה בהחלטת ועדה המורכבת מאנשי מקצוע מתחום הטיפול. פסיכיאטר, עובד סוציאלי, אח מוסמך או פסיכולוג, כל אחד מאלה עשוי לשבת בוועדה שתקבל את ההחלטה. רק לאחר שההחלטה החיובית תתקבל ויינתן אישור הזכאות, תוכלו להמשיך הלאה. כעת תופנו לגורם מקצועי, והוא זה שיעניק את הליווי הדרוש ויסייע בבניית תכנית הטיפול. זה עשוי להישמע כמו מסע לא פשוט, אבל סל שיקום הוא כלי משמעותי מאוד שעשוי לחולל שינוי של ממש בקרב אנשים שסובלים מבעיה נפשית ומחפשים את הדרך להשתלב מחדש בחברה, בקהילה, בשוק העבודה ובחיים החברתיים בכלל. כשאנחנו מקבלים את הכלים כדי להצליח ולחזור אל החיים שמגיעים לנו באמת, כל שנותר לנו הוא לפעול ולגרום לדברים לקרות בדיוק כפי שהם אמורים.