מה הן קצבאות נכים?

 

מאז תחילת שנת 2018 מתנהל מאבק לא פשוט מצד אוכלוסיית הנכים בישראל. אחרי שנים שבהן התמודדו עם קצבת נכות בגובה כ-2,300 שקלים לחודש, הרימו הנכים קול צעקה רמה. המחאה הזו זכתה להד תקשורתי נרחב וזו סיבה בהחלט טובה להבין קצת יותר לעומק מה הן קצבאות הנכים, איך הן נקבעות ומי זכאי לקבלן.

 

נכות פיזית או שכלית

 

באופן כללי קצבאות נכים מתייחסות לסכום חודשי שמקבל כל מי שהוגדר כנכה, בין אם מדובר בנכות פיזית, שכלית או נפשית, ועקב נכותו נפגעה גם יכולת ההשתכרות שלו ב-50 אחוזים לפחות. החוק מתייחס בכלל זה לא רק לעובדים אלא גם לעקרת הבית שיכולתה להמשיך ולנהל את משק הבית נפגעה אף היא ב-50 אחוזים לפחות. כדי לקבל את הקצבה נדרשת בחינה של ועדה רפואית שלמעשה מגדירה את אחוזי הנכות, ועל פי אחוזים אלה נקבע גם גובה הקצבה.

 

הקצבה החודשית

 

מי שנקבעו לו אחוזי נכות זכאי לקבלת קצבה, והסכום החודשי שיקבל מושפע מאחוזים אלה. כך, החל מחודש מרץ 2018, אזרחים בעלי 60 אחוזי נכות זכאים לקצבה בסך 1,880 שקלים, בעוד קצבה מלאה (100 אחוזי נכות) היא קצבה על סך 3,272 שקלים. במקרים מסוימים ניתן לקבל גם תוספת, אבל היא תלויה בגובה ההכנסה של בן או בת הזוג ובגילם של הילדים. כדי לדעת מה הקצבה שמגיעה לכם תצטרכו להגיש תביעה רשמית למוסד לביטוח לאומי.

 

איך מקבלים קצבת נכות?

 

כאמור, קצבת הנכות דורשת בחינה של ועדה רפואית והיא מהווה חלק משמעותי בתהליך הזה. כדי להתחיל בתהליך תצטרכו להגיש טפסים ואישורים רפואיים, ובמקביל ייבחנו ההכנסות שלכם. פקיד התביעות הוא זה שיבחן את הנתונים השונים ויקבע את אחוזי הנכות, האם ישנה דרגת אי-כשירות לעבודה ועד כמה הנכות פוגעת ביכולת ההשתכרות. על ההחלטות הללו בהחלט אפשר לערער, אבל רק בתום התהליך תתחילו לקבל את הקצבה שנקבעה לכם. היום היא בהחלט גבוהה יותר מאשר בעבר, והיא מספקת מענה חשוב למי שבעקבות מצבו הפיזי, השכלי או הנפשי אינו כשיר לעבוד.